Dzień Akademicki - 25 maja 2014

25 maja 2014 od 12:00 do 17:00, Białystok, Rynek Kościuszki
Nazwa jednostki organizującej Prezentacja Opis
Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku Biologia - badanie i odkrywanie tajemnic Uczestnicy Festiwalu w przestrzeni imitującej miejsce przestępczego? Uczestnicy zdarzenia będą mieli okazję wcielić się w rolę nieprzeciętnego detektywa wykorzystującego najnowocześniejszą i interdyscyplinarną wiedzę biologiczną. Dochodzenie prowadzone będzie na tematycznych stanowiskach, a każdy z uczestników będzie mógł wybrać interesujące go doświadczenia.
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Z kryminalistyką na TY Celem warsztatów będzie przybliżenie uczestnikom zadań kryminalistyki,a także jej wykorzystanie w procesie karnym.W ramach pokazu zaprezentowane zostaną środki do ujawniania i zabezpieczana śladów linii papilarnych, ślady mechanoskopijne, a także metody ujawniania zabezpieczeń (znaków utajonych) na dokumentach wartościowych.
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Pedagog i psycholog - zawody przyszłości Prezentacja multimedialna, w której zostaną zaprezentowane kierunek pedagogika i psychologia wraz ze specjalnościami. Ukazane zostaną również umiejętności, które dzięki studiowaniu na kierunkach pedagogika i psychologia nabywa student. Uzyskać można będzie informacje na temat możliwości studiowania w NWSP, odbycia praktyk i działalności studentów w Kołach Naukowych.
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Wystawa książek wydawnictwa NWSP Wystawa prezentująca dorobek naukowy Pracowników NWSP, ich publikacje z dziedziny pedagogiki, psychologii i bezpieczeństwa wewnętrznego. Celem wystawy jest zapoznanie odwiedzających stoisko z bogatą ofertą wydawczniczą NWSP, jak również zachęcenie do czytania literatury fachowej poświęconej istotnym zagadnieniom związanym z wychowaniem i kształceniem człowieka.
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Wolontariuszem BYĆ Prezentacja działalności Koła Naukowego Młodych Wolontariuszy w aspekcie niesienia pomocy osobom potrzebującym. Studenci NWSP zaprezentują najaważniejsze cechy Wolontariusza, zadania związane z działalnością wolontarystyczną.
Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Przestrzeń życia człowieka Prezentacja projektu przygotowanego przez Studentów NWSP w ramach zajęć z pedagogiki społecznej pod hasłem "Przestrzeń życia człowieka"
Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki, Centrum Popularyzacji Matematyki "Signum" Piknik matematyczny Pokaz gier, układanek i zabaw matematycznych. Zabawnie i pouczająco, czyli bańki mydlane jako powierzchnie minimalne, geometryczne dowody matematyczne, układanki fraktali, kostki Happy Cubes i in.
Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki, Koło Miłośników Gier Logicznych Gry logiczne Uczestnicy będę mieli okazję zapoznania się z podstawowymi regułami gier takich jak: Go, Copolymer, Mankala, Munchkin.
Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki, Koło Naukowe Mobilne Systemy Inteligentne Roboty edukacyjne LEGO NXT 2.0 i EV3 Prezentacja o robotach edukacyjnych - co potrafią i jak można przykładowo zaprogramować robota aby rozpoznawał kolory i głośno o tym mówił. Demonstracja zaprogramowania robota.
Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny Roboty mobline Wydziału Mechanicznego w akcji Pokaz możliwości ruchu i sterowania robotów mobilnych o różnym układzie lokomocji i stopniu autonomiczności ruchu.
Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny Pojazdy specjalne Wydziału Mechanicznego Celem imprezy jest zaprezentowanie nietypowych pojazdów skonstruowanych przez studentów w ramach różnego rodzaju działań dydaktycznych i organizacyjnych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Dziedzina nauki/sztuki jaką obejmuje prezentacja, to projektowanie i konstrukcja w motoryzacji. Zostaną omówione poszczególne egzemplarze ze zwróceniem szczególnej uwagi na tok realizacji i przeznaczenie. Pragniemy zademonstrować połączenie nauki konstruowania ze sztuką budowania.
Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny Obiekty latające Wydziału Mechanicznego Prezentacja ma na celu zapoznanie słuchaczy z tematyką sterowania obiektami latającymi. Ma także uświadomić, jak prosto jest sterować takimi maszynami.
Politechnika Białostocka, Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce Co wiemy o lasach? Co wiemy o lasach? - pod tym hasłem w sposób konkursowy przekazujemy podstawowe informacje o lesie i jego mieszkańcach. Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do zweryfikowania wiedzy o lesie.
Politechnika Białostocka, Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce Owady naszych lasów. Pokaz wybranych atrakcyjnych owadów, np. jelonek rogacz, skarabeusz, kozioróg dębosz. proponujemy mozliwośćobejrzenia szczegółów budowy wybranych niewielkich owadów pod powiększeniem. Omówienie ciekawostek dotyczących biologii tej grupy zwierząt.
Politechnika Białostocka, Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce Zielnik. Sudenci naszego wydziału zaprezentują zielniki jako efekt pracy terenowej. Przedstawione zostaną najciekawsze gatunki wraz z informacją o środowisku życia, wymaganiach i cechach charakterystycznych.
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy Ptaki Polski Multimedialny program edukacyjny "Ptaki Polski" do nauki rozpoznawania krajowych ptaków i ich głosów z wykorzystaniem laptopa zakupionego z dofinansowaniem unijnym.
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy Minerały i skamieniałości Wystawa z gablotą prezentującą efektowne okazy minerałów oraz skamieniałości roślinnych i zwierzęcych pozyskanych w trakcie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Występ artystyczny Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 12:20-12:35 Występ artystyczny Choru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny Analityka medyczna- czyli co w laboratorium piszczy 14:30-17:00 Przedstawienie możliwości i zakresu badań diagnostycznych, wykonywanych przez diagnostów, prezentacja sprzętu do pobierania materiału do badań. Mikroskopowanie.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Samodzielna Pracownia Kosmetologii Piękno w wielu odsłonach. Kosmetologiczne warsztaty z pielęgnacji i upiększania Podczas warsztatów studenci i wykładowcy kierunku kosmetologia przybliżą różne zagadnienia związane z zawodem kosmetologa. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z wiedzy i umiejętności praktycznych studentów, uzyskać ocenę stanu skóry, a także obejrzeć niezwykłej prezentacji zdolności stylistycznych naszych studentów.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Młoda Farmacja Białystok Zapytaj Farmaceutę ... Leki OTC 12:00-14:30 Porady z zakresu samoleczenia - stosowanie lekow dostępnych bez recepty (OTC - over-the-counter drugs). Opieka farmaceutyczna w cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Prezentacja kierunku Techniki Dentystyczne 12:00 - 14:30 Prezentacja kierunku Techniki Dentystyczne. Na stoisku planowana jest wystawa prac protetycznych, modeli gipsowych i woskowych wykonanych przez studentow. Zaprezentujemy sprzęt do pracy technikow dentystycznych. Przedstawimy etapy modelowania w wosku i odpowiemy na wszystkie pytania odnośnie studiowania na Technikach Dentystycznych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland O. Białystok Szpital Pluszowego Misia Szpital Pluszowego Misia to projekt, którego celem jest zapoznanie dzieci z zawodem lekarza, prowadzenie profilaktycznych pogadanek oraz, co najważniejsze, "oswajanie" najmłodszych z białym fartuchem poprzez zabawę. Studenci medycyny wcielając się w rolę lekarza leczą pluszaki przyniesione przez dzieci, dzięki czemu najmłodsi przełamują strach przed wizytą u lekarza.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział Białystok Darmowe przeglądy i porady stomatologiczne dla dzieci i dorosłych 14:30-17:00 Przeprowadzane przez studentów kierunku lekarsko-dentystycznego profesjonalne przeglądy stomatologiczne służą wzbudzeniu zainteresowania własnym stanem zdrowia i jamy ustnej wśród uczestników. Instruktaż higieny jamy ustnej.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego Ocena stanu odżywienia 12:00-14:30.Indywidualne konsultacje dotyczące stanu odżywienia. Pomiar wskaźników antropometrycznych (masy ciała, wzrostu, obwodu bioder i tali), wskaźnik WHR oraz BMI. Następnie zostanie wykonana analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (procentowa zawartość masy tłuszczowej, masy beztłuszczowej, procentowa zawartość wody w organizmie). Wynikiem badania jest określenie poziomu podstawowej przemiany materii, wiek metaboliczny i całkowite zapotrzebowanie energetyczne.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego Porady dietetyczne 12:00-14:30 Szczegółowa ocena dotychczasowego sposobu żywienia (liczba spożywanych posiłków w ciągu dnia, ich regularność,rodzaj spożywanych przekąsek oraz częstotliwość spożycia wybranych grup produktów spożywczych) w wyniku której zostaną zdiagnozowane ewentualne błędy żywieniowe. Dietetycy poinformują jak należy się prawidłowo żywić, aby zachować dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne zarówno w zdrowiu jaki i w różnych jednostkach chorobowych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym "Dać Szansę" Ocena postawy ciała dzieci i młodzieży. 14:30 - 17:00. W trakcie imprezy dokonana będzie ocena postawy ciała dzieci i młodzież (przez oglądanie). Dla osób u których wykryte zostaną nieprawidłowości w postawie, zaproponowany zostanie plan usprawniania dostosowany do danej wady z wykorzystaniem ćwiczeń ogólnousprawniających irównoważnych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym "Dać Szansę" Pokaz masażu klasycznego 14:30-17:00 Demonstracja masażu klasycznego.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii Głos i słuch, pytania i odpowiedzi 14:30-17:00 Badanie progowe słuchu - audiometria tonalna. Badanie wziernikowe narządu głosu z wykorzystaniem laryngoskopii pośredniej (ćwiczenia z wykorzystaniem fantomu. Prezentacja modelu anatomicznego krtani.Sztuczna krtań elektroniczna - proteza głosowa.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Medycyny Klinicznej Zadbaj o swoje płuca, zmniejsz ryzyko chorób sercowo- naczyniowych 12:00-14:30 Możliwość wykonania ćwiczeń oddechowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu (aparat Pulmogain, dmuchajka, magiczna pałeczka). Można będzie wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określić widzenie barwne. Można będzie sprawdzić jak widzi osoba po spożyciu alkoholu stosując symulator upojenia alkoholowego.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Medycyny Ratunkowej i Katastrof Pokazy i warsztaty technik udzielania pierwszej pomocy 12:00-14:30 Warsztaty udzielania pierwszej pomocy oraz pokaz możliwości symulatorów medycznych
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Położnictwa, Ginekologii i Opieki Położniczo-Ginekologicznej Dziecko blisko mamy - czyli niemowlaki w chustach w kilku prostych krokach. 14:30-17:00. Zawiązać chustę można na 101 sposobów. Kreatywni zawiążą ją nawet na 150. Chusta daje dziecku bliskość a rodzicowi uwalnia ręce. Naucz się wiązań dostosowanych do wieku dziecka. Zamotajmy się!.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Położnictwa, Ginekologii i Opieki Położniczo-Ginekologicznej Kto tam mieszka? - o ciąży coś więcej! 14:30-17:00. Usłyszysz to co słyszy nienarodzone dziecko. Zobaczysz poszczególne fazy rozwojowe dziecka w łonie matki. Poczujesz się przez chwilę jak kobieta w ciąży.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Radiologii Zobaczyć niewidzialne - promieniowanie rentgenowskie w medycynie. 12:00-14:30 Omówienie, jak powstaje promieniowanie rentgenowskie. Przykłady zastosowania promieniowania X w diagnostyce medycznej. Prezentacja zdjęć rentgenowskich na negatoskopie wraz z omówieniem anatomii radiologicznej i objawów radiologicznych wybranych schorzeń. Przedstawienie środków ochrony radiologicznej i zasad ich prawidłowego stosowania. Instruktaż samobadania piersi na fantomie do tego celu przeznaczonym. Quiz - Jak prawidłowo przygotować się do diagnostyki obrazowej?
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Radiologii Możliwości współczesnej radiologii endowaskularnej 12:00-14:30 Zaprezentowane będą możliwości współczesnej radiologii interwencyjnej w leczeniu chorób naczyń krwionośnych oraz innych chorób pozanaczyniowych.Wykorzystany będzie sprzęt do endowaskularnych zabiegów jak balony,stenty,cewniki, strzykawka wysokociśnieniowa, młotek kostny, igły do podania cementu kostnego(PMMA).
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Zdrowia Publicznego Konkurs: „Co wiesz o zdrowiu?” 14:30-17:00. Studenci Zdrowia zaprezentują interdyscyplinarne podejścia do kształtowania zdrowia populacji. Ukazane zostaną najczęstsze problemy zdrowotne Polaków oraz programy promocji zdrowia mające na celu ich prewencję. Studenci będą udzielać informacji na temat organizacji, zasad finansowania i prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w Polsce i innych krajach UE. Prezentacji towarzyszyć będzie konkurs wiedzy na temat zdrowia i zdrowego stylu życia - "Co wiesz o zdrowiu?"
Uniwersytet w Białymstoku, Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku Jedna Biblioteka - różnorodna oferta Przedstawienie oferty Biblioteki Uniwersyteckiej połączone z quizem i konkursem dla dorosłych i dzieci.
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Biologiczno-Chemiczny, Instytut Chemii Chemia zapachów Poczuj chemię! Czy wiesz, że człowiek rozpoznaje około 10 tysięcy zapachów. Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie zastanawiał się dlaczego perfumy tak pachną? Uczestnicy pokazów będą mieli okazję poznać niezwykle fascynujący świat chemii zapachów.
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania MEMORY Poprawa pamięci jest bardzo ważnym procesem, zrealizowanym w kilku prostych krokach, które mogą być łatwe i wykonywane bez wysiłku. Wiele osób ma problemy z zapamiętywaniem. Celem gry MEMORY jest powiązanie charakterystycznych elementów występujących w tej grze losowej, a także nauczenie techniki jaką trzeba wykorzystać w efektywniejszym zapamiętywaniu.
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania Ekonomiczne Koło Fortuny Sądzisz, że posiadasz wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, a może zajmujesz się domowym budżetem lub po po prostu na co dzień masz do czynienia z pieniędzmi? Jeżeli tak, to masz szanse wygrać atrakcyjne nagrody podczas "Ekonomicznego Koła Fortuny". Wystarczy, że zakręcisz kołem i od razu dowiesz się o jak atrakcyjną nagrodę będziesz walczyć, aby stać się jej szczęśliwym posiadaczem wystarczy już tylko odpowiedzieć na JEDNO proste pytanie!
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Historyczno-Socjologiczny, Instytut Historii i Nauk Politycznych Prezentacja strojów wojskowych z różnych okresów historycznych. Prezentacja ubrania, munduru oraz uzbrojenia przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Matematyki i Informatyki Różne światy geometrii Wiele lat temu ludzie myśleli, że żyją na płaskim dysku otoczonym oceanem, ale obserwacje astronomów czynione w ciągu wieków i doświadczenia podróżników wpłynęły na zmianę tego zdania. Nasza planeta ma w przybliżeniu kształt kuli. Czy w takim razie euklidesowa geometria płaszczyzny wystarczy do rozwiązania wielu problemów związanych np. z globalnym podróżowaniem? Podczas zajęć zostanie pokazane, jak w ciągu wieków w różnych częściach świata rozwijała się geometria sferyczna.
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Prawa CSI Białystok Warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną techniki kryminalistyczne związane z ujawnianiem, zabezpieczaniem, a także pobieraniem odbitek linii papilarnych palców. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonywać powyższe czynności, a jej wyniki zabrać ze sobą (np. odbitki linii papilarnych).
UwB, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Poznaj Rosję i Białoruś - koło fortuny Uczymy się poprzez zabawę! Koło fortuny to doskonała gra, dzięki której uczestnicy imprezy będą mieli okazję zapoznać się z językiem, historią oraz kulturą Rosji i Białorusi lub też sprawdzić swoją wiedzę o tych krajach. Dla uczestników zabawy przewidujemy nagrody!
UwB, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Koncert zespołu "Kalinka" Zespół folklorystyczny "Kalinka" promuje kulturę białoruską na Podlasiu. W skład zespołu wchodzi siedem dziewcząt, którymi kieruje Wiktor Leonkiewicz. Dziewczęta kultywują zwyczaje swoich przodków, a tym samym poprzez swoją działalność chcą, aby tradycyjne białoruskie i rosyjskie piosenki trafiły do szerszego grona odbiorców. W repertuarze znajdują się również utwory w nowoczesnym wydaniu oraz taniec i humorystyczne scenki. Dla aktywnych słuchaczy podczas koncertu przewidziane są nagrody.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Występ artystyczny 13:00 „Tańczące Orzełki" - występ artystyczny dzieci z Elastycznego Przedszkola „Orzełek" przy WSE.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Spotkanie z Dyrektorem Przedszkola 13:30 Spotkanie z Dyrektorem Elastycznego Przedszkola „Orzełek" przy WSE
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Piknik rodzinny 14:00-16:00 - Piknik rodzinny w czasie którego będzie można spotkać się z: przedstawicielami Uczelni, doradcą zawodowym, doradcą przedsiębiorczości. W czasie pikniku zapewniamy także atrakcje dla dzieci m.in. drobny poczęstunek, malowanie twarzy przez Animatorów zabaw, balony.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Dział Marketingu i Rekrutacji WSFiZ - INTEGRACYJNIE - TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR JM. REKTORA WSFIZ W godzinach 14:00-18:00 zapraszamy na turniej szachowy. Adepci „królewskiej gry” rozwijają umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, kształtują pamięć oraz wyobraźnię przestrzenną, dzięki czemu wpływają na rozwój intelektu i kreatywności. Każdego, kto ma ochotę pogimnastykować umysł - zapraszamy na Turniej Szachowy o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Do wygrania atrakcyjne nagrody.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Dział Marketingu i Rekrutacji WSFiZ - PRAKTYCZNIE Na spotkaniu zainteresowani będą mogli dowiedzieć się od ekspertów: - JAK? - założyć firmę w 5 minut, - JAK? - napisać profesjonalne CV.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Dział Marketingu i Rekrutacji WSFiZ - TEORETYCZNIE Na spotkaniu zostaną zaprezentowane: informacje o Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku, rodzaje kierunków studiów, zaplecze infrastrukturalne uczelni i jego wykorzystanie, wydawnictwa WSFiZ oraz informacje o możliwościach korzystania z Programu „Erasmus".
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć Cykl pokazów i warsztatów promujących zdrowy styl życia - począwszy od porad dietetyka i kosmetologa dotyczących właściwych diet i odpowiedniej dla każdego rodzaju cery pielęgnacji skóry poprzez porady pielęgniarki dotyczące badań profilaktycznych aż do pokazu masażu relaksacyjnego i leczniczego.